Projekty

Projekty vznikají z iniciativy členů SRPŠ na základě domluvy se zástupci školy. Každý projekt má svého koordinátora, který úzce spolupracuje se zástupci školy a dětmi na realizaci.

Nedílnou součástí práce SRPŠ je administrace párové výuky, která probíhá ve třídách s programem Začít spolu.

CO UŽ PROBĚHLO A JAK

GRAFICKÁ JÍDELNA – kreativní workshop

Tento nový projekt měl nečekaně velký a velmi pozitivní ohlas. Děti se zaujetím a disciplínou tvořily a učily se novým grafickým technikám. Profesionální lektoři měli vše perfektně připraveno, tudíž je nezaskočil ani maximální počet účastníků, který se vyšplhal na 80 lidí.

Bylo to skvělé odpoledne a radost z něj měly nejen děti, ale i obě koordinátorky projektu Radka Jínová a Zuzana Trojanová. Fotky z akce, kde uvidíte nápadité výtvory, soustředěné obličeje i nadšené výrazy, si prohlédněte zde.

RODIČOVSKÁ KAVÁRNA – Děti a stres

Velmi inspirativní setkání na téma Děti a stres proběhlo se zkušenou dětskou psycholožkou Ilonou Špaňhelovou. Dostali jsme doporučení, abychom děti už od útlého věku postupně vystavovali malým dávkám stresu a zbytečně nechránili děti více, než je potřeba. Psychická odolnost se u dětí buduje postupně a má smysl na ni dlouhodobě pracovat. Je však důležité rozpoznat díky citlivé komunikací s dítětem, zda ho stres stimuluje pozitivně.

První pomoc při projevu stresu na těle zní – pohyb, křik, zpěv 🙂 A další významná rada směrem k nám rodičům je – nezapomínejte na svoje potřeby, umějte odpočívat a dbejte na to, aby vás děti viděly, že umíme odpočívat a dobíjet baterky. Fotografie ze setkání zde.

JAZYKOVÝ DEN

Thank you, ďakujem, danke – křičíme nahlas a fandíme dalším podobným akcím! První letošní projektový den naše škola věnovala jazykům, a volně tak navázala na Evropský den jazyků. V našich třídách se nesl v duchu soutěží, kvízů, hádanek, scének a nápaditých kostýmů…

Zapojily se všechny třídy z obou stupňů, tudíž publikum na zabavení bylo opravdu početné. Rádi jsme za SRPŠ pomohli a vždy budeme rádi i nadále asistovat u podobných nápadů!

Malé nahlédnutí do dění přes fotografie.

RODIČOVSKÁ KAVÁRNAJak vyzrát na příjímací zkoušky

Přijímací řízení je stresové období pro děti i rodiče. Když ale proniknete do některých triků a fíglů testů, najdete společně s dítětem vhodnou strategii a přístup, uleví se vám i dítěti a jeho šance uspět se může zvýšit.
O těchto a dalších podrobnostech jsme na této Kavárně debatovali. Letošní deváťáci navážou na zajetý systém přípravy, kterou škola má, včetně zkoušek nanečisto, což připomněla i paní ředitelka Kulichová, jenž přednáška rovněž zajímala. Držme si palce a hlavně dětem! Fotografie ze setkání zde.

ZAHRADNÍ SLAVNOST

Slavnost se vydařila velkolepě. Díky soutěžím, hrám a vyrábění se děti pobavily, někoho více zajímala vystoupení na pódiu, většina z přítomných dětí zavítala k malování na obličej a všichni si královsky pochutnali na dobrotách z kuchyně, vuřtech i na zmrzlině.

Zlatým hřebem odpoledne bylo loučení s deváťáky, které šerpovali zástupci školy a třídní učitelé ke každému absolventu řekli pár slov. Slzička ukápla nejen rodičům, ale i dětem. Je milé vidět, že jim v naší škole bylo hezky!

Celou akci si můžete připomenout přes fotografie.

SPORTOVNÍ OLYPIÁDA

Týdenní klání ve sportovních i kulturních disciplínách zahájili i zakončili významní hosté, jmenujme například olympionika v plavání Jana Micku, který slavnostně zapálil olympijský oheň, kbelská rodačka a první žena v síni slávy českého fotbalu Eva Haniaková a v rámci závěrečného ceremoniálu pak například olympionik, vítěz Světového poháru a nejúspěšnější český kordista Jiří Beran. Dětem patří velký obdiv za jejich úsilí v disciplínách a nadšení, se kterým se do soutěžení pustily. Byl to týden plný emocí, zážitků a skvělých výkonů!

SRPŠ bylo jak u příprav, tak u těchto slavnostních okamžiků. Zástupci vedení Spolku byli pozváni mezi tyto čestné hosty a zapojili se i do předávání cen. Byli jsme dle slov pana učitele Hrazdíry povýšeni na „Bohy ze SRPŠ“, což nám bude dlouho příjemně znít v uších…

Připomenout si celou akci můžete zde.

Další fotky ze zahájení a zakončení olympiády

KBELSKÝ PSAVEC

Projekt Školního parlamentu, nad kterým má SRPŠ záštitu. Rodiče hodnotili 66 ze 128 prací a zajišťovali ceny pro vyhlášené vítěze. Celý projekt je velmi hezký a plný skvělých příběhů. Jsme moc rádi, že můžeme být u toho!

DEN DESKOVEK

Prostor jídelny školy zaplnily nejrůznější deskové hry. Děti i dospělí si hráli, soutěžili, zkoušeli nové hry a hlavně se skvěle bavili.
„Potěšilo mě, že se podařilo zorganizovat akci, kde se baví děti, rodiče a i učitelé. Do budoucna je to pro nás závazek, abychom obdobnou akci připravili znovu“, řekl po akci koordinátor Radek Švec. 

Další fotky z akce

PROFESÍM POD POKLIČKU

V rámci projektu seznamujeme žáky 8. tříd se zástupci různých profesí, aby měli možnost s nimi diskutovat, co vše je vedlo až k práci, kterou nyní vykonávají. Každý je jiný a každý je dobrý v jiném ohledu, pojďme je společně hledat a rozšiřovat pohled na výběr povolání.
Letošní školní rok třídy navštívili tito hosté:
– profesionální voják z kbelské vojenské základny
– právnička/architektka a ekonomka v jedné osobě
– truhlář
– fyzioterapeutka.
Od září projekt pokračuje s dalšími příběhy a profesemi, kterým se podíváme pod pokličku.

Další fotky z projektu

RODIČOVSKÉ KAVÁRNY

TÉMA: Profese budoucnosti – Jak se mění trh práce a jaké dovednosti pomáhat dětem rozvíjet pro jejich lepší uplatnění.

Další fotky z besedy

TÉMA: Ach, ty domácí úkoly – Jak děti motivovat k větší samostatnosti při přípravách do školy.

„Dítě potřebuje k vypracování domácích úkolů zejména vhodné tiché místo. Doporučuji čas rozdělit na kratší bloky s pauzou. Přínosné je nastavení pevných pravidel, kdy děti dělají domácí úkoly a pravidelná pohybová aktivita, která je baví. Učení jim pak půjde lépe. Nebojte se komunikovat s učitelem. Nejdůležitější je však pozornost rodičů a bezpodmínečná láska, kterou rodiče dětem pravidelně projevují po celou dobu dětství,“ vybírají z besedy s psycholožkou Hanou Imlaufovou koordinátorky projektu M. Cacáková a M. Kubešová.

Další fotky z besedy

DNES VAŘÍ DĚTI

Dobrovolníci s řad dětí a rodičů připravili ve spolupráci s kuchyní večeři a snídani pro účastníky Noci s Andersenem.
„Děti se opravdu měly k práci. Byly samostatné a skvěle si pomáhaly. Nezaskočil je ani závěrečný úklid kuchyně. Velkou odměnou nám všem byli spokojení strávníci, kteří nešetřili chválou. I z fotek můžete vidět, že to byl pro všechny velmi zábavný zážitek, který si společně rádi někdy příště zopakujeme,“ hodnotí akci koordinátorka projektu Jiřina Gregorová.

Další fotky z projektu Dnes vaří děti

Přehled projektů roku 2023

OHLÉDNUTÍ ZA ROKEM 2022

ZAHRADNÍ SLAVNOST
28. 6. 2022

Rozloučení se školním rokem
a deváťáky… (klikněte na fotku pro další snímky)

RODIČOVSKÉ KAVÁRNY

Setkání a diskuze s odborníky na vybraná témata.

Poznatky učitelů ze stáže ve Finsku
8. 6. 2022

Některá z témat uplynulých Rodičovských kaváren